Aktualnosci

Projekt na medal
Wtorek, 04 Kwiecień 2023

Daria Szkurat z życiowymi wynikami!

To był bardzo dobry sezon w wykonaniu Darii Szkurat chociaż pozostał niedosyt po Mistrzostwach Świata Juniorów.

Zawodniczka Klubu Sportowego KS Chochołów i podopieczna trenera Edwarda Budnego zanotowała życiowe występy zarówno na Mistrzostwach Polski, jak i podczas Mistrzostw Świata Juniorów. Daria Szkurat w sezonie 2022/2023 zdobyła trzy medale Mistrzostw Polski w biegach narciarskich. Podczas grudniowych zawodów w Zakopanem, będących również imprezą z cyklu Slavic Cup podopieczna trenera Edwarda Budnego zdobyła pierwszy w karierze złoty medal krajowego czempionatu na dystansie 10 kilometrów techniką dowolną. Dzień wcześniej stanęła na drugim stopniu podium w zmaganiach na 5 kilometrów techniką klasyczną. W marcu na Polanie Jakuszyckiej dołożyła srebro w biegu ze startu wspólnego na dystansie 15 kilometrów techniką dowolną. Zawodniczka Klubu Sportowego KS Chochołów dla której stworzono Daria Szkurat Cross-country Skiing Olimpic Project 2026 wspierana jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Jednocześnie jest Ambasadorką projektu Projekt na medal - wieloletniego programu rozwoju dyscyplin zimowych na Podhalu - Biegi narciarskie, Skoki narciarskie, Kombinacja norweska. Projekt na medal realizowany jest od 2019 roku i od samego początku Głównym Sponsorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Szkurat wygrała cały cykl Slavic Cup z dorobkiem 380 punktów, zapewniając Polkom dodatkowe miejsce startowe podczas zawodów Pucharu Świata.

Starty międzynarodowe to także pasmo sukcesów biegaczki reprezentującej chochołowski klub. W grudniu podczas zmagań w austriackim St. Ulrich am Pillersee Daria Szkurat była trzecia w biegu juniorek na 10 kilometrów łyżwą. W styczniu na zawodach w niemieckim Oberstdorfie finiszowała tuż za podium na 20 kilometrów techniką klasyczną. Do tego warto dodać dwa zwycięstwa na koniec sezonu podczas imprezy w Strbskim Plesie.

Najważniejszą imprezą sezonu były Mistrzostwa Świata Juniorów w kanadyjskim Whistler. Tam swój sportowy rozwój potwierdziła zawodniczka KS Chochołów, będąc zdecydowanie najlepszą z Polek. Na 10 kilometrów techniką dowolną Daria Szkurat finiszowała na 19 pozycji, natomiast w biegu masowym na dystansie 20 kilometrów klasykiem ukończyła zmagania na 15 miejscu. Na trasie wystąpiły problemy ze smarowaniem nart. Zamknęła czołową "15" chociaż biegła już na 12 pozycji wśród najlepszych juniorek świata. Przed naszą reprezentantką jeszcze jeden juniorski start w Mistrzostwach Świata ale jak zapowiada trener Edward Budny jest to waży start ale jako cel nie najważniejszy.